15.03.11 00:35 zaman: 10 yrs

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

 

Çoğunluğu kadın olan 100 ün üzerinde bir katılımla 8 mart Emekçi Kadınlar Günü Merkezimiz büyük salonunda coşkuyla kutlandı.

Günün açılış konuşmasını AKM Kadınlar Kolu Başkanı Sultan Geiss yaptı. Sultan Geiss gelen misafirleri selamladıktan sonra günün önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Sultan Geiss, kadının toplumdaki önemini belirtti ancak kadınlarin henüz bulunmaları gereken yerde olmadıklarını daha çok mücadele etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

 Daha sonra, etkinliğinde sözcülüğünü yapan Hüseyin Akkuş, kendi adına ve müsahibi Kasım Erdoğan Dede adına izleyicileri selamladı ve Kasım Erdoğan dedenin Dünya Kadınlar Günüyle ilgili mesajını sundu.

Kasım Dede ve Hüseyin Akkuş mesajlarında kadınlar için 365 günde sadece bir günün çok az olduğunu, kadınların erkeklerle eşit konuma gelmeleri, haksızlığa uğramamaları, kadınların mevcut olan kötü durumlarının iyileştirilmesi için çaba sarfedilmesinin altını çizdiler ve devamla „ Baskı ve şiddete maruz kalan kadınlarımız dünyanın neresinde olursa olsun hep 2. sınıf insan muamelesi görmektedirler. Böylesine durumlar herzaman insanlık onurunu zedelemiştir.

Bizler Alevi Toplumu olarak erkek- kadın ayrımcılığını red ediyor ve hepimiz bir canız diyoruz. Alevi toplum önderleri her bağlamda kadın – erkek eşitliğini savunmuşlar ve uygulamışlardır„ dediler.

Daha sonra AKM Yönetim Kurulu Başkanı Halil Özdemir,  8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününün tarihini anlattıktan sonra „ Kadınlar nasıl bir dünya istiyor? Ve Sizler nasıl bir dünya hayal ediyorsunuz?

Bu konuları devamlı aranızda konusun, tartışın ve harekete geçin. Eminim istediğiniz herşeyi başaracaksınız…..

Kadının azim ve kararlığının önünde duracak hiç bir gücün olmadığına inanıyorum, yeterki kadın istesin.

Merkezimizde olduğu gibi her sivil toplum kuruluşunda kadın kollarının gerekliliğini, sağlıklı ve donanımlı kuşakların yetişmesi, hemde kadının toplumda hak ettiği konuma gelmesi bakımından çok önemli buluyorum“ demiştir.

Daha sonra çeşitli şiirler okunmuştur.

AKM nin kadınlar kolundan Kibriye Canbay  Dün gece kimdi gelen ?

başlığı altında annesine olan hasretini şiiriyle dile getirmiştir.

Dün gece yatağımda uyurken

Bir el geldi üstüme

Çekti yorganımı

Bir ileri, bir geri,

Gözleri ışıl ışıl

Pamuk gibiydi elleri

Annemdi biliyorum.

Odama girip beni

Sevgiyle sımsıkı kucaklayan

 

Uzattım tutmak için ellerini

Tutupta öpmek için ellerini

Rüyada bile okşayan dillerini

Duymak için sesini

 

Daha sonra Hüseyin ve Gülüzar Akkuş türkü ve deyişleriyle çıktılar sahneye. İzleyiciler gecenin bitmesini istemiyorlardı. Ancak, her güzel şey gibi bu gecede bitiverdi ve kadınların fikirlerinde ve beyinlerinde biraz daha ileriye, biraz daha güzele, biraz daha haksızlıkların olmadığı ortamlara diye umutlar filizlendi.

Gecenin ev sahipliğini yapan AKM Kadınlar Kolu, Yemek, Servis ve diger bazi hizmetlerde Erkek üyelerimize görev vererek bir ilke imza attı ve başarılı bir etkinliğini daha noktaladı.

Redaksiyon