ALEVİ ÖĞRENCİLER ÇALIŞMA GRUBU

İlk olarak 2007 yılının Kasım Ayı`nda dernek lokalinde, yaklaşık 8 üniversite öğrencisinin buluşmasıyla temelleri atılan bu grup halen çalışmalarına ciddiyetle ve giderek artan özveriyle devam etmektedir.

Sohbet havasinda geçen ilk buluşma, hem öğrenciler hemde Dernek yönetim kurulu üyeleri üzerinde çok olumlu bir intiba bırakmış, buda karşılıklı güven ve samimiyet ortamının oluşmasına katkıda bulunmuştur.

İlk buluşmamızın hemen akabinde bu toplantıların ayda bir kere yapılmasına karar verilip gün olarakda Cuma günü belirlenmişdir. İkinci kez biraraya geldiğimizde öğrenci arkadaşlarımızın sayısı 15 kadardı ve bu toplantımızda aldığımız kararlar arasında Frankfurt Alevi Kültür Merkezi`nin internet sayfasının baştan sona yeniden düzenlenmesi ve genç kardeşlerimize, derslerinde yardımcı olma projesini hayata geçirmek vardı.

Hic kuşkusuz ki internet bugün Dünya`da ve Avrupa`da bir çok insanın hayatında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu bağlamda internet siteleri özellikle de derneklerin ve kamu yararı gözeten kurulusların tabiri caizse „kartvizit“ görevini üstlenmiştir.

Bunun yanında yönetim kurulu ve üyeler arasında köprü görevini gördüğüde yadsınamaz.

Bu bakımdan internet sitesinin yeniden düzenlenmesi bizler için kaçınılmaz bir konuydu.

Önemli olduğuna inandığımız ve yıllardan beri dernek çatısı altında böyle bir çalışmanın hayata gecirilmemesini eksiklik olarak gördügümüz diğer bir konu da

ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki çocuklarımıza derslerinde yardımcı olma projesiydi.

2008`in Ocak Ayı`nda başlattıgımız bu projede ilk etap da „1“ öğrencimiz vardı, şu an öğrenci sayımız „17“ dir.

Göçmen olmak ve bunun yanında anne-babanın „işçi“ olması hiç şüphesizki çocuklarımızın eğitimine negatif yansımaktadır. Çocuklarımız eğitim sisteminin zorlukları içerisinde çoğu zaman tek başlarına mücadele etmekte ve de malesef yenik düşmektedirler. Bu sorun sadece bizim toplumumuza özgü bir sorun degildir.

Bununda bilincinde olarak bu projeden amacımız kardeşlerimize derslerinde yardımcı olarak onları motive etmek, sorunlarını dinlemek, yol göstermek ve eğitim sistemi içerisinde karşılaştıkları zorluklarda yardımcı olmaktır.

Bugün itibarı ile her iki hedefimizi de başarı ile gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Tabiki yapabileceklerimiz ve yapmak istediklerimiz sadece bu iki projeden ibaret değil ve de olmamalı.

Frankfurt`ta yaşayan yaklaşık 30 bin Alevi canımızın Alevi Kültür Merkezi`nden ve bizlerden beklentisinin çok daha fazla olduğunun bilincindeyiz.

Amacımız inancımıza, kültürümüze ve öğretimize cemevlerimiz aracılığı ile elimizden geldiğince hizmet etmek.

„El ele el hakka“  diyerek düştük bu yola…

Frankfurt Alevi Kültür Merkezi – Cemevi`nde görüşmek ümidiyle.

Alevitische Studierende zu Frankfurt am Main